• תמרה חרמון

איך להתמודד עם מצבי חוסר ודאות


מצבי חוסר ודאות הינם חלק בלתי נמנע מהחיים. בני אדם מתקשים להתמודד עם חוסר וודאות משום שהצורך להיות בשליטה ולחזות את מה שעומד לקרות הינו טבעי ואנושי.

מנקודת מבט אבולוציונית, בני האדם בנויים כדי להיות מסוגלים לחזות סכנה שמתקרבת, להתכונן אליה ולהתמודד איתה. בעבר המוקדם, האדם הקדמון נאלץ להילחם בטורפים, באסונות טבע ולהיות ערני לכל מה שעלול להוות סכנה להישרדותו.

בעולם של ימינו, יש מצבים לא צפויים שעלינו להסתגל אליהם, אך המוח שלנו עדיין מחווט לזהות אותם ולהגיב באותה צורה. כשאנחנו נמצאים בסיטואציות מעורפלות, שאין לנו מספיק מידע ולא ידוע מה יכול לבוא אחר כך, המוח הזוחלי תופס פיקוד ומפעיל את התגובה האוטומטית של "הילחם או ברח".

הנה מספר כלים שעשויים לסייע במצבי חוסר ודאות

להכניס ודאות לתוך חוסר ודאות

במצבים של חוסר ודאות, יש קושי לקבל החלטות. כשאי וודאות מקשה על ההחלטה, קל להרגיש כאילו הכל לא בטוח, אבל ברוב המקרים זה לא המצב.

מחקר שנעשה על אנשים, שמצטיינים בניהול מצבי חוסר וודאות, גילה דבר מעניין לגבי ההתמודדות שלהם עם מצבים כאלה. אחת הדרכים היעילות היא להתחיל להתבונן על מה אנחנו יודעים ומה אנחנו לא יודעים לגבי המצב ולהרכיב רשימות ממוקדות השלב הבא, היא להתחיל ליצור דאות לגבי הנקודות שאין בהם ודאות באמצעות חיפוש תשובות ועובדות. עצם פעולת המיפוי הזו ואיסוף המידע והעובדות, מאפשר להתמודד עם המצב הלא צפוי בצורה מיטבית יותר.

לתרגל לקבל את המצב.


אנחנו חווים מצבים של חוסר ודאות, מידי יום, למרות שאיננו מודעים לכך וזה חלק בלתי נפרד מהקיום שלנו ולכן חשוב לשקף את הזה לעצמנו מתוך ידיעה שאין בטחון של 100% בחיים ולקבל את זה.

כולנו אוהבים להיות בשליטה. אחרי הכל, אנשים שמרגישים שהם נתונים לחסדי הסביבה, לא מגיעים לשום מקום בחיים. אך הרצון הזה להיות בשליטה עלול "לירות אש", כשאנחנו מתייחסים לכל מה שאיננו יכולים לשלוט בו או שאיננו יודעים, ככישלון אישי. אנשים, המצטיינים בניהול מצבי חוסר וודאות אינם חוששים להכיר במה שגורם לכך. הם לא מציירים שום מצב טוב או גרוע מכפי שהוא באמת, והם מנתחים את העובדות כפי שהן. הם יודעים שהדבר היחיד שהם באמת שולטים בו הוא התהליך שבאמצעותו הם מגיעים להחלטות שלהם.

יש הרבה דברים בחיים שאנחנו לא יכולים להיות בטוחים לחלוטין לגביהם או לשלוט בהם לחלוטין, וזה לא משנה כמה ננסה. כשאנחנו מנסים לשלוט באירועים שאינם בשליטתנו, רמת המוטיבציה שלנו יורדת ואנחנו עלולים לחוות חוסר אונים. לעומת זאת, חשוב לקבל את העובדה שיש לנו שליטה מוגבלת על אירועים מסוימים ויש צורך ללמוד לחיות עם מצבים של חוסר וודאות וזה מאפשר תחושה של חופש. הקבלה של העובדה הזו, מאפשרת לנו להתמקד בדברים שיש לנו שליטה עליהם ולבחור איך לנהל סיטואציות עם חוסר ודאות.

מיקוד. מיקוד. מיקוד

הנחת היסוד – האנרגיה זורמת למקום שבו תשומת הלב נמצאת, חשובה בניהול מצבי חוסר ודאות. כשאנחנו מתמקדים בבעיות ומקבעים אותן, אנחנו יוצרים רגשות שליליים ומעצימים אותם ובכך מקשים על הביצועים שלנו. לעומת זאת, כאשר אנחנו שמים פוקוס בפעולות לשיפור עצמי ובניהול המצב, יש לנו תחושה של יעילות אישית, שמייצרת רגשות חיוביים ומשפרת ביצועים. לכן חשוב למקד את כל תשומת הלב והמאמץ שלנו במה שאנחנו יכולים לעשות, למרות חוסר הוודאות, כדי לשפר את המצב.

להתמקד בהווה

איש אינו יכול לחזות את העתיד. אף אחד לא יודע מה הולך לקרות. איננו יכולים לשלוט במה שאנשים אחרים חשי