• תמרה חרמון

אי אפשר לחיות בלי אהבה | מפתחות ההצלחה בזוגיותבחיים המודרניים, מרבית האנשים שיקראו את הכותרת, באופן אוטומטי יהנהנו ויסכימו עם האמירה. "מה התכלית של זוגיות אם אין בה אהבה?" יחשבו רבים, בעוד אני שומעת אנשים מקדשים האהבה וכמהים אליה בכל רשת חברתית שתקראו התייחסויות רבות אליה ובצידה, גל הגירושין והפרידות שמאפיין את העידן המודרני הולך וגדל ככל שהזמן עובר.


מהי מקומה של אהבה בחיינו?


המציאות מוכיחה, שאין היא מספקת על מנת להחזיק זוגות רבים בהקשר נישואין או בהקשר הזוגי ונשאלת השאלה אם החיים המודרניים קידשו את נוכחותו של מרכיב אחר לשם ההצלחה של הזוגיות.


פרופסור רוברט סטרנברג, פסיכולוג קוגניטיבי מאוניברסיטת ייל פיתח מודל אהבה שמבוסס של תאוריית המשולש וכתב על זה בספרו:"החץ של קופידון. תאוריה זו מכילה שמונה סוגים שונים זוגיות, שמורכבים מ- 3 מרכיבים עיקריים והשילובים השונים ביניהם וכל אחד מהם בפני עצמו: מחויבות, תשוקה ואינטימיות.


מחויבות


פרופ' סטרנברג מדבר על יחסים שיכולים להתקיים בזכות המחויבות שבהם גם אם אנשים לא בחרו בהם כדוגמת נישואי שידוך או יחסים של הורים לילדיהם שיש בהם את מרכיב המחויבות בולט, מעל כל היתר. במרכיב של מחויבות לא קיים הלהט שיש בתשוקה ובאינטימיות, אם כי בתקופות משבר, המחויבות היא זו ששומרת על קיומו של הקשר. מרכיב זה חיוני כשרוצים לעבור תקופות קשות עד אשר יעבור זעם והסערה תחלוף, כשהיא מכילה בתוכה את הערכים של אחריות ונאמנות.


במציאות, ניתן לראות שערך המחויבות אינו מתבטא בכל עוצמתו ואת זה אפשר לראות בגל הגירושין והפרידות הגבוה.


אינטימיות


אינטימיות היא היכולת שלנו לפתוח את הלב, לדבר על הכל, לחשוב בקול רם וליצור קירבה ביני לבין האחר, מה שאנחנו מכירים כתקשורת בינאישית. פרופ' סטרנברג טוען שאינטימיות נבנית ההדרגה וגם היא נעלמת בקשר אהבה בזמנים שהאדם חש מאוים משום שהוא חש בקרבה גדולה מידי ש"מאיימת" כביכול, את האינדיוידואליות וקיומו העצמאי בנפרד מבן/בת הזוג.


שוב, בחיים המודרניים בהם האדם מקדש את האינדיוידואליות שלו על פני ערכים אחרים, פעמים רבות הוא מרגיש כאילו הקרבה לבן/בת זוגו גורמת לו תחושה של היבלעות ולכן הוא מעדיף להתרחק מהאינטימיות גם אם זה כרוך בגרימת כאב לצד השני.


אפשר להגיע לאינטימיות עם אנשים זרים בסיטואציות מקריות, לדוגמה, כשנמצאים בפאב ופותחים שיחה עם מישהו על הבר או כשעומדים בתור במעדנייה בסופרמרקט.


מחויבות ואינטימיות, ע"פ מודל האהבה של סטרנברג, אומר שכאשר מחברים מחויבות ואינטימיות מקבלים אהבה ויחסים מסוג אחר לגמרי. הדוגמה המוכרת ביותר לכולם היא יחסי חברות. למעשה, חברות, היא היכולת להיות אינטימי ופתוח עם האחר בשילוב עם אחריות.


תשוקה והחיבור שלה לאינטימיות גם תשוקה יכולה להיות סוג של אהבה, לדבריו של סטרנברג, אהבה עם משקל מרבי של מיניות בקשר. סטרנברג מודה, שקשר שמבוסס על תשוקה בלבד הוא קשר של אהבה זמנית, שאינה מחזיקה זמן רב בזכות עצמה משום שתשוקה מינית היא מלכתחילה דבר חמקני ולא תמיד ניתן להסביר אותה.