• תמרה חרמון

האם יש נוסחת הצלחה לזוגיות?בעשורים האחרונים, נעשו מחקרים רבים, שהתחקו אחר פיצוח הנוסחה

של זוגיות מוצלחת. האם ישנה נוסחה כזו?

פרופ' ג'ון מרדכי גוטמן, הינו פסיכולוג ומתמטיקאי שחקר את נושא הזוגיות כ-35 שנה וחיפש נוסחה מדעית לסוד הצלחת הנישואין או כישלונם. במחקר, הוא ערך תצפיות ותיעד בווידיאו יותר מ־3,000 זוגות נשואים, כשהם מתווכחים במשך 15 דקות על נושאים יום –יומיים.


במהלך המחקר שלו, מ-עבר להבעות הפנים, הוא מדד בזמן הויכוח מדדים של לחץ הדם, רמת ההזעה וחום הגוף ואיגד את כל הנתונים לנוסחה מתמטית , שבאמצעותה הוא אפיין את סגנון הויכוח הייחודי של כל זוג וזוג – מה שהוא מכנה : ה- DNA של היחסים.


פרופ' גוטמן גילה שלא היה לו צורך לדעת מה תוכן הויכוח אלא מספיק להתבונן בזמן ויכוח על הבעות הפנים ושפת הגוף של הזוגות כדי לדעת אילו נישואים יחזיקו מעמד ואילו יתפרקו בתוך 15 שנה. הוא טען ש-"כל הגורמים שמכשילים נישואים או שמבטיחים קשר יציב וחם נמצאים בשפת הגוף בדקות הראשונות של המריבה".


ויכוחים של נישואין שנועדו להצליח


המחקר גילה כי זוגות שנועדו להצליח הם אלה, שלמרות הוויכוח וחילוקי הדעות שיש ביניהם, הם עדיין שומרים בזמן הויכוח על יחס חיובי אחד כלפי השני, מגיבים בנימוס, בכבוד ובהערכה הדדית, מהנהנים בראשם לאות הקשבה ואישור לדברי בן/בת הזוג למרות חוסר ההסכמה. כמו כן, הם גם מסוגלים לצחוק ולגלות חיבה אחד לשני. הזוגות שנועדו להצליח הם אלה שידעו לזהות את השלב בו המריבה מידרדרת לפגיעות ועלבונות וידעו לעצור אותה בבת אחת ולשקם את המצב במקום לתת לו להחמיר ולהידרדר.

המחקר העלה דרך נוספת שמנבאת את עתיד הנישואין והיא התגובה של הזוגות לשאלה: "איך הכרתם?".

גוטמן תיעד בוידאו את הזוגות וביקש מהם לספר על הפגישה הראשונה שלהם בפירוט – איך הם הרגישו ומהן החוויות הזוגיות המשמעותיות, שהיו להם גם בתקופה שבאה בעקבות המפגש הראשוני.


הממצאים העלו שזוגות מאושרים תיארו את הפגישה הראשונה בפרטי פרטים, באופן חיובי, הביעו געגועים לתקופה הראשונית שבה הכירו זה או זו , צחקו והחמיאו אחד לשני. בתיאור, הם חזרו על המילים "אנחנו" ו-"שלנו", שהדגישו את חווית ה"ביחד" שלהם.


לעומתם, זוגות לא מאושרים, שעתידים להתגרש, תיארו את הפגישה הראשונה בפרטים מועטים, והרבו לתאר אירועים שליליים משותפים.

כמו כן, דבר שאפיין את הזוגות הללו הוא שכל אחד מבני הזוג דיבר על הקשיים של עצמו בלי לראות את הקשיים של הקשר הזוגי. הם הרבו להשתמש במילים: "אני", "אתה", "שלי" ו-"שלך".

סימנים שמנבאים פרידה


פרופ' גוטמן מצא במחקרו 4 דפוסים של אינטראקציה בינאישית בקרב הזוגות שהתגרשו בסופו של דבר ואלה ארבעת הסימנים:

1. ביקורתיות


מצב שבו כל אחד מבני הזוג ממוקדים בהאשמה של הצד השני, מבלי להסתכל על האחריות שלהם בסיטואציה. משפטים כגון: - "אתה תמיד משאיר את הכלים בכיור" - "לא אכפת לך ממה שקורה איתי" - "את בדיוק כמו אמא שלך!" וכדו'