top of page
  • תמונת הסופר/תתמרה חרמון

איך להיפטר ממחשבות שליליות בדקות ספורות


מי מכם לא מצא את עצמו חווה רגשות שליליים בחייו? כמה פעמים מצאתם את עצמכם מתמודדים עם בעיה , שהתקשיתם למצוא דרך להתגבר עליה? כמה פעמים חוויתם שאתם "תקועים באותו מקום" וזה נראה לכם כמו דרך ללא מוצא?

מחשבות שליליות אוטומטיות הן חלק טבעי ואנושי שיש לכולנו ויש להן השפעה עצומה על איכות הביצועים שלנו, על ההרגשה שמלווה את העשייה שלנו ולרוב הן מסיחות את דעתנו ממה שחשוב לנו.

איך אפשר לנטרל אותן ביעילות?

אחד הכלים הנפלאים והמעצימים שיש ב- NLP נקרא "מיסגור מחדש" (REFRAMING) ומטרתו היא : לשנות את נקודת המבט שלנו על המצב הנתון כך שזה מאפשר לנו להתייחס לאותה המציאות בדרך אחרת לגמרי , שמשנה את התפישה שלנו ומשפיעה מיידית באופן מנטלי ורגשי.

אחת הדוגמאות המצוינות שמדגימות רייפרימינג היא סיפור ששמעתי מבן הזוג שלי: לפני שנים רבות, הוא נפצע ונקע את הרגל וזה השבית אותו למשך תקופה לא מבוטלת הוא הפסיק ללכת לעבודה, ישב בבית ולמעשה "עצר את החיים" הרגילים למשך פרק זמן.

מה עושים במצב כזה?

דמיינו לעצמכם, שאתם הייתם בסיטואציה הזו – איך הייתם מרגישים נוכח המצב החדש? התגובה הראשונית האוטומטית עלולה להיות תסכול, כעס, וחוסר אונים וזה טבעי להרגיש כך, לא?

מה שבן זוגי שיתף אותי היה אחר לגמרי ונחזור אליו בהמשך.

במצב שבו משהו משתנה במציאות שלנו או נוצר מצב חדש ש"נכפה" עלינו – לרוב אנו חווים קושי ותסכול ונשאלת השאלה – מה היה קורה אם היינו "ממסגרים" ומתייחסים לאותו שינוי או בעיה כהזדמנות ומגלים סקרנות איך ניתן להשתמש באתגר הזה לתועלת שלנו ? ניתן לעשות ריפריימינג לכל אירוע, חוויה או לכל דבר שמופיע בחיינו

דרך אחת היא מסגור היא לשנות את ההקשר של אותה בעיה

תחשבו לרגע על האפשרות שכל דבר שעלול להופיע כבעיה או קושי עבורנו עשוי להיות משאב או הזדמנות עבורנו בהקשר אחר.

אם נחזור לדוגמה של בן זוגי שנקע את רגלו והיה מושבת במשך תקופה ארוכה, הוא מצא באותו פרק זמן הזדמנות מצוינת להשקיע באהבה הגדולה שלו – אמנות דיגיטלית.

הוא מספר, שבתקופה הזו הוא התאמן רבות בציור דיגיטלי והצליח למצוא "בטעות" דרך ייחודית, שיצרה את הבידול האמנותי שלו והפכה להיות סימן ההיכר שלו והביאה להצלחה גדולה בתחום האמנות שלו ברמה בינלאומית.

בפעמים שאנחנו נתקלים בבעיה או קושי, אנחנו יכולים לשאול את עצמנו: באיזה הקשר אותו הדבר עשוי להיות חיובי ואף מועיל ? מה טוב בזה ש- X הוא כך?

ההסתכלות הזו מתחברת באופן טבעי לאחת מהנחות היסוד הבסיסיות של ה-NLP "כל התוצאות הן הישגים אין כישלון, אלא משוב ולמידה"

הנחה זו יוצרת ריפריימינג נהדר לכל המקרים בהם אנחנו חווים חוסר הצלחה וחשים תסכול ואכזבה. דמיינו לעצמכם – מה יקרה אם תאמצו את הנחת היסוד הזו לחייכם ובכל סיטואציה שבה תחוו תחושת כישלון – תבחרו לתת משוב ולהפיק למידות שיקדמו אתכם. ההתייחסות החדשה הזו מאפשרת להתייחס לכל ההתנסויות שלנו כ-אל הישגים ובמיוחד במקרים, שאיננו מצליחים להפיק את התוצאה הרצויה לנו – להפיק למידות וליצור גדילה והתקדמות מועילה.

סוג אחר של "מיסגור מחדש" הוא שינוי המשמעות שאנחנו נותנים לדברים והיא מתחברת להנחת יסוד נוספת של ה-NLP: "כל התנהגות מונעת על ידי כוונה חיובית"

אם ניקח דוגמה למתאמן שהגיע אליי והתלונן שהעשייה שלו איטית בעבודה והוא מתוסכל מכך שהוא לא מספיק לעשות הרבה לעומת מה שהוא צריך. אמרתי לו שהאיטיות בעבודה שלנו מצוינת משום שזה אומר שהוא אדם יסודי שמתייחס באופן רציני ומעמיק לעבודה שלו. ההתייחסות הזו פתחה בפניו פרספקטיבה חדשה להסתכל על מה שהוא ראה כקושי – לדבר משאבי, חיובי והסירה באופן מיידי את המחשבה השלילית שהייתה לו לגבי הביצועים שלו. מכאן, כמובן, יכולנו לעבוד וביחד על איך לעשות את העבודה ביסודיות ויחד עם זאת להיות אפקטיבי ויעיל בזמנים שלו.

לסיכום – כלי הריפריימינג הינו דרך נפלאה להיפטר ממחשבות שליליות שיש לנו לגבי עצמנו או אחרים ולפתוח פרספקטיבות ראייה חדשות, שמאפשרות לנו שחרור רגשי ופותחות בפנינו חופש חדש לבחור ולהיות בשליטה רגשית ובכלל.

דמיינו לעצמכם איך אתם משתמשים בכלי ה"מיסגור מחדש" כבר בתום הקריאה על משהו ספציפי מחייכם ואיך זה מנטרל את המחשבות השליליות שיש לכם במהירות ויעילות ומשפיע לטובה על ההרגשה ותחושת השליטה העצמית בחייכם.

238 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page