top of page
  • תמונת הסופר/תתמרה חרמון

4 דרכים להיפטר ממחשבות טורדניות (וגם מחשבות שליליות)מידי יום הן פקדו אותה מבלי לתת מנוח.


מידי לילה היא שכבה במיטה, מסתובבת מצד לצד בחוסר שקט ולא מצליחה להירדם עד השעות הקטנות של הלילה. המחשבות לא נתנו לה שקט והן התרוצצו במוחה שוב ושוב במעגלים אינסופיים והיא נשארה תקועה עם השאלה – למה זה קורה לי ומתי זה ייפסק?

המחשבות האלה לא הטרידו אותה רק בלילות, אלא נמשכו לאורך כל היום במשך כל ימות השבוע. זה רק הגביר את התקפי החרדה, תחושת ההיסוס וההרגשה שאינה יכולה להחליט האם אופן הפעולה שלה היה נכון או לא ומה לעשות הלאה.

מחשבות טורדניות מאפיינות לרוב אנשים שחווים פוסט טראומה (PTSD) והפרעות חרדה שונות

ביניהן גם הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD).

במאמר הזה אציג מספר דרכים שיעזרו לכם להיפטר ממחשבות טורדניות והן יעילות גם במקרים שיש לכם מחשבות שליליות

המחשבות מופיעות באופן אוטומטי ואף אחד לא לימד אותנו לשלוט במחשבות שלנו. לעיתים, כשיש לנו תקופה מלאת אתגרים או שאנחנו חווים אירוע שלילי משמעותי, המחשבות "נתקעות" ב-לופ אינסופי על אותה החוויה או האירוע ומפריעות לנו בתפקוד היום –יום ואף מונעות מאתנו להירדם.

מחשבות טורדניות בדיוק כשמן – מטרידות אותנו בזמן שאנחנו אמורים לעסוק במשהו אחר. לעיתים התוכן שלהן משמעותי וחשוב ולפעמים, הן ממוקדות בדברים שוליים ולא משמעותיים באמת.

חשוב לציין, שיש דרכים לשחרר את המחשבות הללו, אם כי זה לא יפתור את הבעיה שיצרה אותן, קרי: אדם שחווה פוסט טראומה (PTSD) – חשוב להתמקד בריפוי הפוסט טראומה, כי אם לא – המחשבות הטורדניות יחזרו לפקוד אותו.

ויחד עם זאת, פירוק המחשבות הטורדניות מאפשר הקלה נפשית ומנטלית ועוזר להתמודד ביתר מיקוד עם הבעיה שיצרה אותן וזה לכשעצמו – כבר דבר משמעותי.להלן מספר דרכים לשחרור מחשבות טורדניות:הרפית הגוף והרגעתו


זה ידוע שלגוף ומחשבה יש השפעה אחד על השני ובזמן שמחשבה טורדנית מתרוצצת בראשנו היא משפיעה פיזית ולכן התהפכות במיטה מצד לצד או הליכה חסרת מנוח לא תועיל לנו.

הדרך הטובה ביותר היא למצוא תנוחה אחת שמתאים לנו לשנות בה והיא נוחה לנו. יש לשבת או לשכב בצורה נוחה ולתרגל נשימות עמוקות. מבעוד מועד, יש לתת למחשבה דימוי או סמל שמתארים אותה ובזמן נשיפת האויר יש לדמיין איך אנחנו מוציאים מהגוף את המחשבה השלילית עד שהאוויר יוצר לחלוטין מהגוף וחוזר חלילה.


לגחך את המחשבה הטורדנית


אחד המאפיינים של מחשבה טורדנית שנותנים לה כוח היא הטון שהיא נשמעת בראשנו. אם נשנה את הטון של המחשבה עד לכדי גיחוך – זה ישפיע על התחושה שהיא גורמת לנו.

הדרך הטובה היא להיות נוכחים לטונציה של המחשבה ולהשמיע אותה שוב בדמיון בקול של מיקי מאוס או דמות מצוירת אחרת שגורמת לך לצחוק. יש לחזור על התרגול הזה מס' פעמים ברצף ולהבחין איך התחושה שלנו השתנתה.


עיקרון "5 הדברים"


כשיש לנו מחשבה טורדנית שתקועה בראשנו, אנחנו מתמקדים בה, בסיבות, בהלקאה עצמית, בתחושת היסוס ("מה שעשיתי היה נכון? או שהייתי צריכה לפעול אחרת?) וככל שנשאר באותה תבנית – כך המחשבה תמשיך להטריד אותנו.

כדי לשחרר אותה, יש לשנות הפוקוס שלנו לדבר אחר ולשם כך נסיח את תשומת הלב שלנו לדבר אחר, לדוגמה:

- 5 דברים אדומים שאני רואה מסביבי

- 5 דברים שאני מרוצה מהם בחיים שלי

- 5 דברים שאני מודה עליהם בחיי

- 5 דברים שאני יודע/ת לעשות טוב


עצם ההתמקדות שלנו בזיכרון ובספירה עד 5 מסיחה את תשומת הלב ומבוססת על אחת מהנחות היסוד של ה-NLP: "האנרגיה זורמת למקום שסו תשומת הלב נמצאת"
לשיר ו/או לרקוד


אחת הדרכים הטובות לשחרר מחשבה טורדנית גם היא מתבססת על הקשר בין גוף למחשבות וגם על הנחת היסוד המוזכרת לעיל (בסעיף הקודם) והיא לשיר ולרקוד – אם אפשר – בו זמנית.

אם זה אפשרי, כדאי לשיר בקול ואם המצב לא מאפשר, ניתן לזמזם שיר שאנחנו אוהבים בקול שקט. באותו אופן, ניתן לשלב עם השירה ריקוד עם מוסיקה שמעוררת בנו זיכרון משמח או לשמוע את המוסיקה באוזניות.

אחת הדרכים הטובות לשנות את המצב הרגשי שלנו (STATE) היא לשנות תנוחה ו/או מיקום פיזי ובשילוב עם השירה – המחשבה שמציקה לנו – תתפוגג במהירות.חשוב לדעת שטיפול בגישת ה-NLP יעיל במקרים של התקפי חרדה, טראומות ופוסט טראומות. מוזמנים להשאיר הודעה או להתקשר לשיחת יעוץ.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page