top of page
  • תמונת הסופר/תתמרה חרמון

איך ללמד את הילד שלך כישורי חיים מקדמים ומעצימים


מאמר להורים ולאלה שבדרך

כמה פעמים אמרתם לעצמכם: "הילדים שלי במקום הראשון. אני אדחה את הטיפול שלי, את הקריירה שלי, את השקט הנפשי שלי, את הדיאטה שלי, את חוג הריקוד שלי – קודם כל אשקיע בילדים שלי!" אני לא יכולה לספור את הפעמים שאמרתי להורים: "תשכחו מזה שהילדים שלכם לומדים כישורי חיים ממספר החוגים שאתם רושמים אותם, ממספר הבגדים, הצעצועים שאתם רוכשים להם. ילדים לומדים ממה שהם רואים;

אם את אמא, שלא מגשימה את עצמה מבחינה מקצועית – כי "הילדים במקום הראשון" – תחושת התסכול וההחמצה עוברים לילדיך "בין השורות", גם אם את לא אומרת להם את זה בקול רם. אם בחיי הנישואין שלכם, הריגושים הפכו להיות זיכרון מעומעם בעבר, שאפילו לא מעלה חיוך על שפתותיכם – ועדיין, אתם "מעדיפים להשקיע את הכסף בחוג של הילד" ודוחקים את הטיפול הזוגי ל – "מחר-כך" .... זו אשליה.

המוח האנושי קולט חוויות בכל החושים – כך שאם נדמה לכם, שאתם נותנים מקום לתסכול רק "מאחורי דלתות חדר השינה, כשהילדים לא עדים לכך" כדאי שתחשבו שוב ...

היא התקשרה אליי לקראת הסופ"ש וביקשה להיפגש בהקדם ; בחורה בתחילת שנות ה-20 שלה, נשמעת אבודה ונחושה למצוא פתרון.

כשנפגשנו היא גוללה בפניי את השנים האחרונות של חייה, שלטענתה, עוד בטלפון – לפני כן, בילדות הכל היה נפלא; בחורה יפה, שהגיעה להישגים מרשימים בקריירה הלימודית והצבאית שלה – מוצאת את עצמה מבולבלת, אבודה ועם תחושה של דיכאון. היא סיפרה על מסלול מרשים של הזדמנויות שנפתחו בפניה – והיא לקחה כמעט את כולן זו באחר זו – דמיינה את העתיד הורוד – ורגע אחד אחריי מצאה את עצמה סובלת מהבחירה של עצמה – ולא עוצרת את הגלגל.

היא התקדמה בסולם ההזדמנויות, טיפסה למעלה והצליחה בכל המישורים: האישי, הזוגי, המקצועי והכלכלי ולאט לאט, היא הרגישה שלא יכלה לעמוד בסבל היומיומי והחלה לבעוט שבכל אחת מהמסגרות, אחת אחר השנייה, לפי הסדר.

כשערכתי תשאול היא שיתפה אותי גם בחוויות עבר מתקופות מוקדמות של גיל העשרה ובין היתר, סיפרה על המשפחה והבית שגדלה בו, שהמצב הכלכלי לא היה מזהיר כלכלית ובאופן מפתיע – הוריה לא היו לחוצים מכך. היא הוסיפה ואמרה ש "גם אם אתה לא אוהב את העבודה, אתה צריך לעבוד בשביל כסף". היא נשארה במשך שנים, במסגרות שהרגישה בהן חוסר סיפוק וסבל ואמרה – "אני לא מאמינה שמה שאני אוהבת לעשות אפשר להצליח בו". החלטנו לצאת לדרך משותפת.

המסר שלי להורים הוא - ילדים לומדים מתוך מה שהם רואים וחווים בבית, ולא מתוך מה שנותנים להם, "מחנכים" אותם ואומרים להם. הדרך לשים את ילדכם במקום הראשון – היא לשים את עצמכם במקום הראשון. שימו את הפוקוס שלכם באושר ובהגשמת החלומות שלכם – וילדכם ילמדו לחקות את המודל הזה.

אם אתם חושבים שיש לכם דרכים מגוונות להסתיר את חוסר הסיפוק שלכם, את התסכול או המתח שמצטבר מילדכם – דעו שילדים קולטים הכל ואין לזה קשר לגיל שלהם.

תחיו ותגשימו את החיים שאתם אוהבים – וכך תעניקו לילדכם את השיעור החשוב והמשמעותי ביותר לחיים הבוגרים שלהם.

76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page