top of page
  • תמונת הסופר/תתמרה חרמון

להפטר מהאמונות שכובלות את ההצלחה שלך


קרה לכם פעם שחשבתם לעשות משהו חדש או לפעול בכיוון מסוים ואמרתם לעצמכם "אני לא יכול/ה לעשות את זה" או ורסיות אחרות כגון:"אין לי את היכולת לעשות את זה זה גדול עליי / זה קשה לי" ?

איך זה היה בשבילכם אם הייתם נפטרים מהאמונות הללו ומתחילים לפעול בדיוק כמו שאתם רוצים וחולמים ? האם אתם מזהים אמונות שמגבילות אתכם, שהייתם שמחים להיפטר מהם ? האם הייתם רוצים ללמוד איך להחליף אמונה מגבילה באמונה חדשה ומעצימה ? אם התשובה שלכם חיובית, אתם מוזמנים לקרוא את המשך המאמר.

מהי אמונה ואיך היא נוצרת?

אמונה היא תחושה של ודאות שיש לנו כלפי משהו. אם תחשבו על אמונה שיש לכם בתחום מסוים, תראו שאין לכם צל של ספק באמיתיות שלה האמונה – וזה מה שהופך אותה למציאות עבורכם. למעשה, כל האמונות שיש לכם לגבי עצמכם נוצרו באחת משתי הדרכים:

דרך חוויות אישיות לעיתים, מספיקה חוויה אחת (חיובית או שלילית) על מנת ליצור אמונת חיים מסוימת. על פי התפיסה של גישת ה- NLP , אמונה היא למעשה הכללה שאנחנו עושים, שמבוססת על התנסויות העבר שלנו והכללה זו מבוססת על הפרשנויות שנתנו לחוויה מסוימת (חיובית או שלילית).

דרך אנשים ~ במהלך החיים שלנו, אנו חשופים לאמירות של אנשים שיש להם השפעה עלינו, שמעבירים לנו מסרים לגבי היכולות שלנו ( את/ה לא יכול/ה לעשות את זה את/ה לא מסוגל/ת לעשות את זה) וכיוצ"ב. משום שאותם אנשים נחשבים בעינינו, יש משקל לאמירה שלהם ולכן אנחנו מטמיעים את אמירתם – והיא הופכת לוודאות מוחלטתלגבינו (תחשבו על כל מה שאמא ואבא אמרו לכם שאתם יכולים או לא יכולים).

בדיוק כמו שלעץ יש שורשים ששומרים עליו יציב ועומד לאורך זמן, כך גם האמונות שלנו בעלות "שורש" חזק. מהרגע שאמונה נוצרת, היא מכלילה לתוכה את אירועי העבר (לדוגמה: "אף פעם לא יצא ממך כלום" או "איזה עצלנ/ית אתה" ועוד) וגם מכלילה לגבי העתיד (אני אף פעם לא אצליח בגדול" או "אני לא בנוי ללמוד באוניברסיטה" ועוד) כך שלמעשה, בכל פעם שורשי האמונה הופכים להיות עבים וחזקים יותר ויותר וכך גם האמונה מקבלת תוקף וודאות גדולים יותר.

האם אפשר לשנות אמונות ?

שינוי אמונות הוא הבסיס לפריצות דרך אישיות וזו עובדה ידועה, שניתן לשנות אמונות. ההוכחה לכך טמונה בחייכם:ישנם דברים, שהאמנתם בהם בעבר וכיום אתם כבר לא מאמינים בהם. לדוגמה – אולי בילדותכם האמנתם ש"פיית השיניים" קיימת או חיכיתם לאליהו הנביא שייכנס בדלת ביתכם בליל הסדר – והיום בבגרותכם – אתם יודעים שאינכם מאמינים בזה.

ראשיתה של אמונה מתחיל במחשבה ולכן על מנת לשנות אמונה – צריך להתחיל בשינוי המחשבה. הצעד הראשון בשינוי אמונה הוא להטיל ספק בוודאות שלה ואז המבנה החזק שלה מתחיל להתרופף. יכול להיות שהמחשבה על דברים שהאמנתם בהם עדיין נמצאת בראשכם, אבל אתם תופסים את הדברים אחרת ולכן האמונה הזו איבדה את אחיזתה בכם.

לאמונות מגבילות יש תפקיד חשוב של להגן עלינו ומלא צרכים מסוימים מאוד ספציפיים ועל פי התפיסה של גישת ה- NLP יש כוונה חיובית מאחורי כל אמונה, כלומר משהו שאותה תפיסה משיגה עבורנו ומשרתת אותנו. לפני שמערערים אמונה מגבילה, חשוב לבדוק מה היא משרתת ולמצוא דרכים חלופיות לענות על אותו צורך. רק אחרי השלב הזה, ניתן להחליף אותה באמונה מעצימה.

יכול להיות שעכשיו אתם שואלים את עצמכם: "אני רוצה מאוד להיפטר מאמונות שמעכבות אותי מלהתקדם, אבל איך עושים את זה?". בגישת ה-NLP יש כלים נפלאים לערעור ושחרור אמונות מעכבות ולמעשה ההתבססות לכך טמונה בהבנה של הדרך, שבה המוח מקודד את האמונות. כל אמונה שיש לנו, מקודדת בדרך מסוימת במוח ויש הבדל ברור בין הדרך שהמוח מקודד אמונות שונות – מגבילות, מעצימות, ישנות או חדשות.

באמצעות הכלים של ה- NLP ניתן לשנות את הקידוד של האמונה הישנה ולהחליפה באמונה חדשה, מעצימה שפותחת בפנינו אפשרויות חדשות.

כשאתם מפתחים את אותה תחושת ודאות מוחלטת, שאמונות מעצימות מספקות, אז אתם מביאים את עצמכם למקום שבו אתם יכולים להשיג כל דבר, כולל הדברים שאנשים חושבים שהם בלתי אפשריים.

תתנסו לאמץ לפחות אחת או יותר מהאמונות המעצימות הללו ~

  1. כל התוצאות שאני משיג הן הישגים.

  2. אין כשלון – יש רק משוב שממנו אני לומד להצליח.

  3. לכל דבר שקורה בחיי יש סיבה שמשרתת את ההתפתחות וההתקדמות שלי.

  4. כשאני מחויב להשיג מטרה, גם השמיים אינם הגבול הסופי

  5. העבר שלי אינו קובע דבר לגבי העתיד שלי .

  6. יש לי את כל היכולות והמשאבים הנדרשים בתוכי על מנת להשיג כל מטרה

  7. אני חווה תחושת שמחה ואושר מהדברים הקטנים של החיים

  8. כשאני מרגיש מבולבל זה אומר שאני לומד משהו חדש שיקדם אותי

ועכשיו דמיינו לעצמכם איך חייכם יראו כאשר יש לכם אמונות מעצימות, דמיינו איך אתם חווים שהכל פתוח ואפשרי עבורכם ועכשיו אתם יכולים להשיג את התוצאות שאתם רוצים, בכל תחום וליצור את החיים שאתם באמת רוצים עבורכם.

זכרו שהאמונות שלכם הן הבסיס לפריצות דרך והצלחות מרחיקות לכת בחייכם. כאשר אתם מבחינים שאתם מאמינים בדבר שמגביל אתכם – זה הזמן לשנות עכשיו!

196 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page